Lektor

logo ppp

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna dla Powiatu Przemyskiego
DOSTRZEC - ZROZUMIEĆ-POMÓC
spPrzemysl Logo
W dniu wczorajszym Ministerstwo Edukacji Narodowej zainaugurowało Tydzień Zdrowia Psychicznego. Nasza Poradnia również włącza się w działania mające na celu profilaktykę zdrowia psychicznego. Zachęcamy do zapoznania się z faktami i mitami na temat dbania o zdrowie psychiczne:
1. Mamy dobre i złe emocje.
❌ MIT
Emocje są bezwarunkową reakcją naszego organizmu na to czego doświadczamy. Są nam potrzebne po to by informować nas, że ktoś narusza nasze granice, coś jest dla nas ważne, coś tracimy lub zyskujemy, bądź jesteśmy w zagrożeniu. W związku z tym, nie podlegają one ocenie- nie są dobre ani złe, a raczej przyjemne i nieprzyjemne. Mamy prawo doświadczać złości i smutku i wrażać to w sposób niekrzywdzący nas i innych.
2. Proszenie o pomoc to oznaka słabości, dlatego nie powinniśmy tego robić.
❌MIT
Gdy jest nam trudno, mamy kłopoty lub nie możemy sobie z czymś poradzić powinniśmy prosić innych o pomoc. Każdy ma prawo do gorszych chwil i słabości.
3. Mówienie bliskim o swoich emocjach, zmartwieniach i trudnościach może dać nam poczucie ulgi i zapewnić wsparcie.
✅ FAKT
Nazywanie i wyrażanie emocji, które przeżywamy pozwala lepiej sobie z nimi radzić.
4. Tłumione emocje w końcu same znikną.
❌MIT
Tłumienie emocji nie sprawia, że one znikają. Nie wyrażanie emocji może prowadzić do długotrwałego pogorszenia samopoczucia.
5. Każdy kto czuje taką potrzebę może korzystać ze spotkań z psychologiem.
✅FAKT
Z bezpłatnej pomocy psychologicznej można skorzystać w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej, Poradniach Zdrowia Psychicznego. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 (bezpłatny i anonimowy)
6. O zdrowie psychiczne trzeba zadbać dopiero wtedy gdy źle się czujemy .
❌ MIT
Zarówno o zdrowie psychiczne, jak i fizyczne trzeba dbać zawsze. Działania profilaktyczne mają większą skuteczność w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.
7. Co piąty nastolatek wykazuje objawy depresyjne.
✅FAKT
Szacuje się, że około 20 % nastolatków doświadcza objawów depresyjnych. Depresja młodzieńcza objawia się nieco inaczej niż u dojrzałych ludzi, przede wszystkim jeśli chodzi o nastrój. U dorosłych jest to smutek i przygnębienie, a u dzieci przede wszystkim irytacja, złość, osłabienie pamięci (co wiąże się z gorszymi wynikami w nauce) i różne objawy somatyczne (bóle głowy, brzucha, zaburzenia odżywiania i snu).
8. Dbanie o relacje, podtrzymywanie przyjaźni, spotkania ze znajomymi mają istotną rolę w zachowaniu dobrego samopoczucia.
✅ FAKT
Utrzymywanie satysfakcjonujących relacji z innymi jest fundamentem dobrostanu psychicznego.
9. Czas na odpoczynek, aktywność fizyczną, rozwijanie zainteresowań, spotkania
z bliskimi jest tak samo ważny jak czas przeznaczony na naukę i obowiązki.
✅FAKT
Zachowanie równowagi pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem ma znaczącą rolę
w zachowaniu dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego.
Edytuj
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Powiatu Przemyskiego
Jesteśmy dla Was
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Powiatu Przemyskiego udziela pomocy psychologicznej, pedagogicznej oraz logopedycznej dzieciom, młodzieży, ich rodzicom, opiekunom prawnym oraz nauczycielom z placówek oświatowo-wychowawczych na terenie Powiatu Przemyskiego.

Wszystkie działania podejmowane wobec dziecka odbywają się na wniosek lub za zgodą rodziców, opiekunów prawnych. Zapewniamy atmosferę bezpieczeństwa i dyskrecji. Korzystanie z usług poradni jest dobrowolne i bezpłatne.