Hejt, czyli internetowe obrażanie jest zjawiskiem coraz częściej spotykanym. Ważne by edukować dzieci na temat szkodliwości takiego zachowania, a także sposobów radzenia sobie z nim i odpowiedniego reagowania. Należy pamiętać, że hejt i mowa nienawiści w sieci mają wpływ nie tylko na ofiary, ale także na neutralnych odbiorców, czyli świadków, którzy oswajają się ze słowną przemocą w Internecie.

Poniżej przedstawiamy krótki filmik i kilka zasad, które mogą stanowić oparcie w rozmowie na temat radzenia sonie ze zjawiskiem hejtu i przeciwdziałania mu

1.Nie odpowiadaj na hejterski komentarz pod wpływem chwili.

2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i ją skasuj.

3. Nie odpowiadaj agresją na agresję.

4. Nie przesyłaj hejterskich komentarzy dalej.

5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.

6. Zgłaszaj hejt korzystając z opcji dostępnych w serwisach internetowych.

7. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.

8. Gdy coś Ci się nie podoba, wyraź to kulturalnie.

9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.

10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń do telefonu

zaufania 116 111

Źródło: materiały z projektu „Internet bez nienawiści”, realizowanego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”,finansowanego z Funduszy EOG. Operatorem Funduszy EOG w Polscejest Fundacja im. Stefana Batorego.